22 Eylül 2017 Cuma, 11:49
Ferda Firdin
Ferda Firdin ferdafirdin@gmail.com Tüm Yazılar

Fibromyalji kaderiniz değil!

Fibromyalji tüm vücutta yaygın ağrıya neden olan, sabahları yorgun kalkma, tutukluk, zaman zaman karın ağrısı, baş ağrısı, ellerde ayaklarda uyuşma, kas krampları gibi yakınmaların eşlik edebildiği bir romatolojik problemdir. Yapılan kan tetkiklerinde, görüntüleme yöntemlerinde belirgin bir özellik saptanmaz. Halk arasında “Yumuşak Doku Romatizması“ ya da “Kas Romatizması“ adıyla bilinir.

Bu hastalar genelde doktor doktor gezer ve tam bir şifa bulamazlar. Klasik tedavisinde antidepresanlar, pregabalin, gabapentin türü ilaçlar verilir. Hastadan egzersiz yapması istenir. Bunlarla hasta belli bir süre iyilik hali yaşar sonra doktoruna “ben ne kadar daha bu ilaçları kullanacağım “ diye sorar. Hekim de bir süre ilaçları devam ettirir sonra kesip deneyelim der ve semptomlar yeniden geri döner. Bu kısır döngü böyle sürer gider.

Oysa Fibromyalji tüm vücudu ve yaşam tarzını ilgilendiren bir problemdir. Hastayı bütünüyle, tüm sistemleriyle birlikte değerlendirmek gerekir. Vücutta hiçbir organ ya da sistem bir diğerinden habersiz değildir. Sürekli bir iletişim ağı vardır aralarında. Bu hastaların bedenleri genelde asidiktir. Asidik beden birçok hastalığın oluşması için zemin hazırlar. Fibromyaljili hastalarda çoğunlukla besin duyarlılıkları, barsak flora bozukluğu, ağır metal yüklenmesi, bağ doku yüklenmesi, hormonal fonksiyon bozuklukları, diş sorunları, oksijen eksikliği, enzim, vitamin ve mineral eksikliği tespit edilir.

Bu eksiklik ya da fazlalıkların tespitinde klasik yöntemlerin dışında ayrıntılı hikayeayrıntılı fizik muayeneVega Test gibi kan testi ya da Reviquantgibi vücuttan gelen problemli frekansları ölçebilen cihazlar kullanılır. Önce sorunun kaynağı tespit edilip kaynağa yönelik tedaviye geçilebilir.

Tedavide yaşam tarzı değişikleri, egzersiz, nöralterapi, manuel terapi, biorezonans, kinezyoloji, refleksoloji, ozon, akupunktur gibi tedavi yöntemleri birlikte ya da ayrı ayrı uygulanabilir. Tedavi kişiye özeldir. Yakın takip ve hasta uyumu çok önemlidir. Hastanın tedaviye inanması denilenleri eksiksiz uygulaması tedavide başarı oranını üst seviyelere taşır.

Fibromyalji kaderiniz değil !. Önce tedavi olmayı gerçekten istemeniz, bu konuda fedakarlıklar yapmaya hazır olmanız (kendiniz için !), doğru hekim seçmeniz ve kendinizi onun güvenli ellerine bırakmanız gerekir. Ağrısız, huzurlu, mutlu günler için…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: