20 Eylül 2017 Çarşamba, 11:24
Mert Aybars
Mert Aybars mertaybars@burdanoku.com Tüm Yazılar

Fark yaratıyor çünkü…

Yılın ilk çeyreğini tamamladık ve önümüzde en kısa vadeli gündem maddemiz 16 Nisan referandumu. Ekonomik açıdan ise küresel bazda konumumuzu görme fırsatını 24-25 Mart arasında gerçekleştirilen ve bir Bursa geleneği halini alan Uludağ Ekonomi Zirvesi ile elde ettik. Türkiye ve dünyadan iş, ekonomi ve siyaset alanında önemli isimlere ev sahipliği yapan, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl 6’ncı kez düzenlenen zirvede, iki gün boyunca bin 200’e yakın üst düzey iş, ekonomi ve siyaset dünyasının isimleri görüşlerini paylaştı.

Türk iş dünyasının önemli holding ve şirketlerinin yönetim kurulu başkanları, üst düzey yöneticileri ve başarılı işlere imza atan girişimciler, iş dünyasındaki yenilikleri ve beklentileri katılımcılarla paylaştı, bu da paylaştıkça büyüyecek fikirler adına önemli bir fırsat oldu. Gençler ve geleceğin liderleri, enerji sektörü, inovasyonda gelecek gibi gündem oluşturan başlıklar bu zirvede ele alındı.

Bursa, bu gibi zirvelere ev sahipliğini haklı sebeplerle yapıyor. Ekonominin lokomotifi olarak adlandırılmayı sonuna kadar hak eden, yeni girişimlerle ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamada öncü Bursa’da açılan şirket sayısı 2016 yılında yüzde 5 artmış. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) verilerine göre, Bursa’da 2016 yılında 3 bin 567 firma faaliyete geçmiş, ki bu da il bazında olduğu kadar bölgesel kalkınma ve ülke bazında ekonomik gelişim adına da önemli.

2016 yılında 13 milyar dolara yakın ihracat yapan Bursa’nın ekonomisinin her türlü engele ve zorlu şartlara rağmen gücünü koruduğu aşikar. Bu nedenle Türkiye’nin hedeflerine Bursa gibi şehirlerin yön verdiğini söylemek ne kadar doğruysa, bu şehirlerin sayısının artmasının gerektiği de apayrı bir gerçek.

Bursa örneğini yaygınlaştırmanın temelinde, iş etiği ve iş yapış biçimi yatıyor. Türkiye pazarındaki öncü üretici kimliğini birçok sektörde ihracat başlığına da taşıyan Bursa, bu yönüyle iş yönetimi başlığında ders olarak okutulsa yeridir…

Doğal kaynakların zenginliği, insan kaynağının yetkinliği, vizyon sahibi yöneticiler, stratejik adımları ile göz dolduran çalışanlar gibi faktörler Bursa’yı bir başarı hikayesi haline getiriyor. Belirttiğimiz anlayışın kemikleşmiş yapısı ve kendini sürekli geliştirme yetkinliği de Bursa’nın yıldızının her daim parlama potansiyelini pekiştiriyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: