23 Eylül 2017 Cumartesi, 12:00
Ayhan Zenbilci
Ayhan Zenbilci ayhanzenbilci@gmail.com Tüm Yazılar

Engelli olmak…

Merhaba diye başlamak istiyorum yazı serisine MERHABA benden zarar gelmez anlamında çok güzel bir cümledir.

Köşemde sizlerle engelli olmayı ya da engellenen olmayı paylaşmaya çalışacağım dilimin döndüğünce, yaklaşık 23 yıldır yazılı ve görsel medyada anlatmaya çalıştım ama yetmedi hala dağ gibi sorunlarla boğuşmak zorunda olan bir kesim var karşımızda nüfusun büyük bir çoğunluğunu teşkil ediyor dünya sağlık örgütü gelişmekte olan ülkelerin %12 engelli diyor çok ürkütücü bir rakam değil mi yani Bursa ilinde ortalama 280 bin civarında vatandaş bu sorunla bir şekilde boğuşuyor ve ailesi akrabası ile birlikte bu sayı neredeyse nüfusun yarısına tekabül ediyor.

Yine Dünya sağlık örgütü Engelli tanımını yaparken fiziksel veya ruhsal olarak sosyal hayata uyum sağlamakta güçlük çeken bireyler diye tanımlamış ve sakat olarak da doğuştan ya da sonradan vücudunu ve zekasını tam kapasite ile kullanamayan bireyler demiş.

Hepimizin bildiği gibi 4 ana grupla tanımlamış ve süreğen hastalıklar diyerek de kronikleşmiş hastalıkların bazılarını kapsam içine alarak 5 grup içine toplamış engelli bireyleri.

İlerleyen yazı serilerimizde bunlara yer vererek toplum içinde yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerimizi paylaşarak toplumda oluşan algıyı değiştirmeyi hedefliyorum.

Çünkü ENGELLİ

ACİZ değil

DİLENCİ değil

ÖTEKİ değil

UZAYDAN gelmedi

Yani kısaca senin benim gibi İNSAN…

ENGELLİ

Sokakta gezemez UYGUN değil

Toplu taşıma araçları kısmen uygun kullanan (kısmen )anlayışlı değil

Yani kısaca engelli birey birde engellenince yaşamak mümkün değil

Ve paylaşımlarımızla bunları göz önüne getirmek amacımız belirli yasalarla korunan haklarımızı yok sayanları saygı çerçevesi içerisinde hatırlatma yaparak haklarımızı rahatça kullanmak arzusu içerisindeyiz.

Zaman, zaman tatlı sert olarak anlatıcaz bazen hoş görü içerisinde anlayış beklicez toplumdan sloganımız. ÜLKE HEPİMİZİ  BİRLİKTE YAŞAYALIM KOL KOLA EL ELE YÜRÜYELİM ZORLU HAYAT KOŞULLARINDA.

Yazılarıma saygı çerçevesinde eleştiri ve önerileriniz yön gösterici olacaktır dile getirilmesini istediğiniz konuları….

ayhanzenbilci@gmail.com

adresine gönderebilirsiniz ESEN kalın

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: