22 Eylül 2017 Cuma, 11:45
Müge Yaşar
Müge Yaşar mugeyasar@burdanoku.com Tüm Yazılar

Aile içi şiddet

Ailenin korunmasına dair kanun ;  Toplumun en küçük birimi olan ailenin korunmasında kamunun yararı önceliklidir. İnsanlığın binlerce yıldır yaptığı ve kısmen de örtülü olarak sürdürdüğü şiddet insanlık tarihinin en büyük yüz karasıdır.

 

Aile içi şiddeti önleme konusunda Ailenin korunmasına dair kanunun temel amacı, aile içinde şiddet uygulayan bireyi ,ortak yaşam alanından uzaklaştırarak , şiddeti önlemektir.

 

UZAKLAŞTIRMA KARARI NASIL ALINIR

 

Eş , çocuk ve aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden biri ve yahut ayrı yaşayan eşe yönelik şiddet aynı kanun kapsamına girmektedir. Talep karakola başvuru ile değerlendirilir.

 

Aile kapsamında, şiddet mağduru olan kişinin kim olduğu önemli değildir, talebi her türlü değerlendirilecektir. Yabancı bir şahıs tarafından da ihbar şikâyeti kabul edilir, mercilere, olayın yazılı – sözlü ;(sözlü ihbarlar tutanağa geçirilir) veya telefonla dahi bildirilmesi halinde ihbar yapılmış kabul edilir. Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen, evrakın onaylı bir örneği ile acele bir şekilde aile mahkemesine iletilir.

 

Şiddete konu eylemin ne zaman yapıldığı, Fizikimi yoksa sözlü mü yapıldığı , doktor raporunun bulunup bulunmaması da tedbir için gerekli değildir. Yeter ki şikâyet yetkili mercilere ulaşsın.

 

UYGULANACAK TEDBİRLER

 

Aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine şiddetin belgelenmesi aranmaksızın Aile Mahkemesi Hâkimi tarafından resen ‘’ fiilin ağırlığına göre’’ herhangi bir tedbire hükmedebilir.

 

Bu tedbirler arasında, evden – işyerinden uzaklaştırma kararı, iletişim araçları ile rahatsız etmemesini sağlama, varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesini isteme ,bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurmasını sağlamak ,yada olayın özelliğine göre uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de Aile Mahkemesi Hakimi tarafından hükmedilir.

 

Verilen koruma kararı, bir örneği mahkemece Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir. Cumhuriyet başsavcılığınca, Kolluk kuvvetlerine iletilir ve şiddet göreni kolluğun izleme görevi başlamış olur.  Verilen tedbir yaptırımına aykırı davranılması durumunda ise, kişi, Ceza konusunda görevli mahkeme cezalandırılacaktır.

 

Görüldüğü üzere aile içi şiddete yönelik önlemler ,bir nebze bile olsa kanunen koruma altına alınmaya sağlanmaktadır. Biz bireyler olarak ise , en azından şiddet mağduru olduğunu gördüğünüz kişiler adına alo 183 hattına kimliğinizi gizleyerek bile olsa ihbarda bulunarak, şiddetin olmadığı bir hayata küçükte olsa bir yardımda bulunabiliriz…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: